Rettshjelp i barnevernsaker

Kan jeg få fri rettshjelp etter et akuttvedtak?

Ja, du kan innvilges fritt rettsråd etter at barnevernet har fattet et akuttvedtak. Det fremgår av rettshjelploven § 11 (2) a) at;

«for den som er part i sak hvor barnevernet har fattet vedtak som nevnt i lov om barneverntjenester § 4-6 annet og tredje ledd, § 4-9 første og annet ledd og § 4-25 annet ledd annet punktum, men hvor vedtaket ikke blir etterfulgt av at barnevernet starter forberedelse til sak som skal behandles av fylkesnemnda etter kapittel 7 i lov om barneverntjenester.»

Ofte blir det fattet et akuttvedtak, men etter nærmere vurdering blir saken ikke prøvd for Fylkesnemnda. Du vil da ha krav på fritt rettsråd hos advokat som ikke er behovsprøvd. Altså hvor det ikke betyr noe hvilke økonomiske forutsetninger du har.

For advokater vil det som regel være lukrativt å påsta seg et oppdrag i uvisshet om hvordan saken utvikler seg da det finnes regler for hvordan de skal få betalt fra det offentlige både hvis det blir sak og hvis det ikke blir sak.

Trykk her for hjelp i saker mot barnevernet eller ring advokat på 751 75 800

Ring oss