Kan du søke om fri rettshjelp etter avsluttet rettssak?

Saken er ferdig behandlet i retten og jeg ligger rett over grensen for fri sakførsel, kan jeg likevel søke om fri rettshjelp?

Du har kanskje nettopp avsluttet en rettssak og lurer på om du kan søke om fri rettshjelp, selv om inntekten din overskrider grensen for fri sakførsel. Det er viktig å være klar over at selv om en sak er ferdig behandlet i retten, kan det fortsatt være muligheter for å søke om fri rettshjelp etterpå.

I henhold til Rettshjelploven § 6, kan fri rettshjelp gis også etter at den aktuelle saken er ferdigbehandlet. Dette betyr at selv om du har fått en rettsavgjørelse og saken er avsluttet, kan du fremdeles søke om fri rettshjelp hvis visse vilkår er oppfylt.

Ifølge Rettshjelploven § 16, 2. ledd, kan søknad om fri sakførsel innvilges for enkelte typer saker der inntekt og formue er under bestemte grenser fastsatt av departementet. Dette inkluderer saker som omhandler barneloven, ekteskapsloven, saker om tvangsfullbyrdelse, midlertidig sikring, barnebortføring til Norge, husleieloven og mer.

Det er imidlertid viktig å merke seg Rettshjelploven § 16, 4. ledd, som gir rom for dispensasjon fra inntekts- og formuesgrensene i visse tilfeller. Dette kan skje hvis utgiftene til juridisk bistand blir betydelige i forhold til søkerens økonomiske situasjon.

Det er ikke alltid enkelt å få dispensasjon, og utgiftene må være uforholdsmessig store i forhold til økonomien din. Prinsippet om forholdsmessighet vurderer størrelsen på utgiftene opp mot din økonomiske stilling. Jo større inntekts- og formuesoverskridelsen er, desto større må utgiftene være før det er aktuelt å yte fri rettshjelp.

For saker som går for domstolene, som generelt er dyrere enn rettsrådssaker, må utgiftene være betydelige før det blir aktuelt med dispensasjon. I prioriterte stykkprissaker anses ikke utgiftene som betydelige med mindre du kan dokumentere at faktiske timeforbruk er klart utover fastsatt stykkpris.

I saker der de økonomiske vilkårene ikke er oppfylt, må du dokumentere et omfattende behov for nødvendig juridisk bistand før det kan være aktuelt å innvilge fri rettshjelp. Det er alltid en forholdsmessighetsvurdering som foretas.

Det er også verdt å merke seg at formuesgrensen kan fravikes dersom formuen består av egen bolig eller driftsmidler av normal verdi. Myndighetene må imidlertid vurdere om boligen eller driftsmidlene er av normal verdi.

I konklusjonen er svaret på spørsmålet “Kan jeg søke om fri rettshjelp etter at saken er ferdig behandlet i retten, og jeg ligger over inntektsgrensen for fri sakførsel?” Ja, det er mulig å søke om fri rettshjelp selv etter at en sak er avsluttet, men det er viktige forhold og vilkår som må vurderes, inkludert om utgiftene til juridisk bistand er betydelige i forhold til din økonomiske situasjon.

Ring oss